1955 Ankara'da doğumlu; 1977, Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Bölümü, B.A. derecesını aldı; 1980, NY'a yerleşti; 1983, Albany Eyalet Üniversitesi, M.A. derecesini; 1984M.F.A. derecesini aldı. Angelo İppolito, Mark Greenwold, Richard Callner, ve Thom O'Conner gibi çok farklı tarzlara sahip sanatçılarla çalıştı. 

New York'daki ilk sergisi, 1986, White Columns'da, direktör-küratör Bill Arning tarafından açıldı. https://www.whitecolumns.org/archive/index.php/Search/Index/search/ . Arning, Galeri Nev-Istanbul’un yayınladığı Serdar Arat: 1983-1998, kitabının metnini de yazdı.
 http://www.serdararat.com/templatePages/bibImView.php?id=22&view=textBIOGRAPHY ,  article artwork image 4

New York sergileri Art In General, Alternative Museum, Bronx Museum, M-13-Howard Scott, Hal Katzen, Monique Goldstrom, ve Kouros Gallery  https://kourosgallery.com/sculptures/serdar-arat/  ile; diğerleri, Gallery 1756, Chıcago Galeri Nev İstanbul, Galeri Nev Ankara ile devam etti. 

1990’dan beri Galeri Nev-Istanbul http://www.galerinevistanbul.com/artist/serdar-arat/?tab=bio  tarafından temsil edilmektedir.

Sergiler: http://www.serdararat.com/lists/exhibitionsBIOGRAPHY ,  article artwork image 5
Ortak çalışmalarının ilkinde, Semih Fırıncıoğlu’nun İstanbul Devlet Tiyatrosunda sahnelenen, G. Büchner’in, Danton’un Ölümü oyunu için sahne projeksiyonları yarattı; ikincisinde, 1993-1994’de, İstanbul, Tiyatro Kare’de sahnelenen, Virginia Woolf’un, Kendine Ait Bir Oda oyunu için sahne düzenine katkıda bulundu. 


Bahçeler ve Havuzlar, Serdar Arat, 1993 resmi için, klasik ve jazz müzisyeni John Patitucci tarafından, viola ve piyano için yaratılan kompozisyon, Emerson Dörtlüsü’nün violisti Larry Dutton tarafından, Mayıs 2005’de, Sommer Center, Concordia College-New York’da ilk kez sunuldu.

2013’de, film yapımcısı ve yazar Prof. Ken Calhoun, Gölge Düşüren Resimler-Serdar Arat’la Konuşma http://vimeo.com/60057267 ismli bir dökümanter film yaptı. Bu film, genel olarak yaratıcı süreci, özel olarak da Gece Ziyaret, Serdar Arat, 2012 resminin gelişmesini izler. 
Otuzu aşkın katalog ve kitapda yer aldı, aynı sayıda gazete yazısı ve eleştirisine konu edildi. Bunlar arasında, The New York Times: Bibliyografya:
http://www.serdararat.com/lists/bibliography

Seçme Metinlerin Tamamı:
http://www.serdararat.com/press
Türkiye ve A.B.D.’de bir çok özel, kamu, ve şirket koleksiyonlarında yer alır.
Koleksiyonlardan Bazıları: http://www.serdararat.com/lists/selected-collections

Ödüller:
Pollock-Krasner Foundation, 1992
http://www.pkf-imagecollection.org/artist/Serdar_Arat/works/list/
Resim Ödülü, 4. Asya-Avrupa Biyenali, Ankara, 1992
Resim Ödülü, Woodstock School of Art Ulusal Resim Sergisi, 1984BIOGRAPHY ,  article artwork image 9
Konuşma-Sunuşlar: http://www.serdararat.com/lists/presentations-lectures-panels

 TEDx Talk, The Basket Case: Art and Memory:
http://www.youtube.com/watch?v=XvUKxHSjTHE 
1985'den beri, resim-çizim, sanat tarihi, mimariye giriş, galeri ve diğer dersleri vermektedir. 1993-2017, Concordia College-New York, sanat profesörü; 2010-2011, Lasell College, MA, Diane Heath Beever ’49 Sanat Profesörü olarak görev yaptı.

Öğretim Üyeliği: http://www.serdararat.com/lists/teaching

Disiplinler arası çalışma ilgisinin sonucu olarak, tek başına veya beraberce hazırlayıp sunduğu konuşmalardan bazıları, sanat ve ideoloji, savaş, kimlik, ve yaratıcı süreç konularını işler.
1994-2008 arası, Concordia College, OSilas Sanat Galerisinin Direktör ve Küratörlüğünü yaptı http://osilasgallery.org/.
Body & Soul sergisi: https://osilasgallery.org/2014/04/17/body-soul-from-exploration-to-expression/

Galeri Direktör/Küratörlüğü: http://www.serdararat.com/lists/gallery-directing-curating